Çalışma izni, yabancılara ve yabancı personel çalıştıracak firmalara Çalışma Bakanlığı tarafından verilen izinlerin genel adıdır.  Türkiye’de süreli, süresiz, bağımsız ve Turkuaz kart olarak dört çeşit çalışma izni vardır. Başvurular bu link üzerinden KEP adresi ve Elektronik imza ile işveren veya vekalet verdiği danışmanlık firması tarafından yapılır. Yabancılar işveren olmadan kendi adlarına çalışma izni alamazlar.

Yabancı çalışma izni olmadan yabancı uyruklu bir şahsın ülkemizde yasal olarak çalışması mümkün değildir. Çalışma izni için Çalışma Bakanlığı’na dilekçe, form ve gerekli evraklar ile başvurmak gerekir.

Çalışma iznine başvuru 2 farklı yolla yapılabilir. Bunlar yurtdışı ve yurtiçi başvurulardır. Her ikisinde de gerekli evraklar aynı olmak üzere sadece başvuru sırasında izlenecek yol birbirlerinden farklıdır. Para ve zaman kaybı yaşamamak için çalışma izinleri başvurusu sırasında danışmanlık hizmeti almak sizin faydanıza olacaktır.

Çalışma İzni size neler kazandırır?
- 5 yıl kesintisiz çalışma izni alırsanız Türk vatandaşı olabilirsiniz.
- 8 yıl kesintisiz çalışma izni alırsanız süresiz ikamet izni alabilirsiniz.
- Türkiye'den emekli olabilirsiniz.
- Devlet hastanelerinde ücretsiz tedavi olabilirsiniz.
- Eşiniz ve çocuklarınız devlet hastanelerinde ücretsiz tedavi olabilir.
- Çocuklarınız Türk okullarında okuyabilir.

Çalışma İzni Türleri
Çalışma izin türleri Süreli ve Süresiz olmak üzere ikiye ayrılır. Süreli çalışma izinleri 5 yıla kadar verilir ve kendi içerisinde ayrılır. Süresiz çalışma izin türünde ise vatandaşlık almak istemeyen ve gerekli şartları sağlayan yabancılara verilen 99 yıllık çalışma izin türüdür.

Çalışma izninin uzatılmasında, uzatılmaya ilişkin süreler esas alınır. Bir yıllık  çalışma izni süresinden sonra aynı işyeri veya işletme ve aynı meslekte çalışmak üzere çalışma izninin süresi en fazla iki yıl daha uzatılabilir.Üç yıllık  çalışma izni süresinin sonunda, aynı meslekte ve dilediği işverenin yanında çalışmak üzere çalışma izninin süresi en fazla üç yıl daha uzatılabilir.

Türkiye’de çalışma izni işlemleriniz için yılların tecrübesi ve deneyimi ile hizmetinizdeyiz.

İşlemlerinizi hemen başlatmak
ve detaylı bilgi için: